سموم شیمیایی

سموم شیمیایی 

این سموم از مواد شیمیایی درست شده اند و برای دفع و کنترل آفت ها در مزارع و باغات 

مورد استفاده قرار می گیرند. 

سموم شیمیایی  

( هیچ محصولی در این شاخه موجود نمی‌باشد. )

زیرشاخه ها

 • حشره کش

  حشره کش 

  حشره کش ها از مواد غیرشیمیایی درست شده اند . آسیبی به گیاه و خاک وارد نمی کنند. مقرون به صرفه هستند. برای گیاهان آپارتمانی نیز مورد استفاده هستند. از اسپری آب گوجه فرنگی به صورت یک حشره کش خانگی می توان برای دفع آفات از گل های آپارتمانی استفاده کرد. استفاده از پوره سیر به همراه آب نیز یک حشره کش خانگی به حساب می آید. نیکوتینوئیدها و ارگانوفسفات  از حشره کش های معروف در کشاورزی هستند. 

 • علف کش

  علف کش 

  علف کش ها جزو سموم شیمیایی هستند. برای دفع و کنترل  علف های هرز در مزارع مورد استفاده قرار می گیرند. مانند علف کش  ترازین و نیکوسولفورون 

  علف کش ها به صورت عمومی و انتخابی تولید می شوند. علف کش های عمومی روی همه گیاهان اعم از نازک برگ یا پهن برگ اثر می گذارند و باعث از بین رفتن آن ها می شوند. مانند علف کش پاراکوات

  علف کش های انتخابی برروی برخی از گیاهان اثر میگذارند. یک سری بر روی پهن برگ ها و یک سری بر نازک برگ ها اثر میگذارند. از معروف ترین علف کش های انتخابی  تو  فور دی می باشد. 

 • جونده کش

  جونده کش 

  یکی دیگر از سموم شیمیایی که در کشاورزی برای از بین بردن جونده هایی مثل موش و سنجاب  که به مزرعه صدمه میزنند استفاده می شوند جونده کش ها هستند. این سموم در سه گروه ترکیبات معدنی ، ترکیبات فسفره و سموم کومارینی تولید می شوند.