زنجیر

رنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی یکی از قطعات بسیار مهم در سیستم های انتقال قدرت است. زنجیر تشکیل یافته از قطعات بسیار کوچک است که با اتصال به هم زنجیر را تشکیل میدهند. زنجیر ها با اتصال به چرخ دنده هم سایز خود میتواند نیرو را به چرخ های دیگر انتقال دهد. ساده ترین کاربرد زنجیر ها که همه ما با آن آشنا هستیم دوچرخه ها است. زنجیر ها در بسیاری از موارد به تن...

رنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی یکی از قطعات بسیار مهم در سیستم های انتقال قدرت است. زنجیر تشکیل یافته از قطعات بسیار کوچک است که با اتصال به هم زنجیر را تشکیل میدهند. زنجیر ها با اتصال به چرخ دنده هم سایز خود میتواند نیرو را به چرخ های دیگر انتقال دهد. ساده ترین کاربرد زنجیر ها که همه ما با آن آشنا هستیم دوچرخه ها است. زنجیر ها در بسیاری از موارد به تنهایی عامل حرکت هستند. زنجیر صنعتی با توجه به سایز و گام خود میتوانند به صورت کنترل شده و بدون خلاصی نیرو را انتقال دهند.

انواع زنجیر های صنعتی

زنجیر های صنعتی در انواع مختلفی تولید میشوند و هر کدام در سیستم های مختلفی بکارگیری میشوند. برای تهیه زنجیر مناسب با توجه به نیاز خود باید شناخت نسبی از انواع زنجیر ها داشته باشیم. زنجیر های مورد استفاده برای انتقال بار عمدتا دو دسته هستند.

  • زنجیر های سری A

زنجیر های سری A در بازار با نام زنجیر آمریکایی شناخته میشوند. این مدل از زنجیر ها دارای تنوع بسیار بالای هستند که شامل یک طرف شاخدار و دو طرف شاخدار و ساده طبقه بندی میشوند. زنجیر های آمریکایی از یک ردیف تا 6 ردیف قابل تهیه هستند.  زنجیر های آمریکایی در سایز های 30 ،40 ،50 ،60 ،80 الی سایز 240 قابل تهیه هستند..

   

  • زنجیر های سری B

زنجیر های سری B بیشتر با نام زنجیر های اروپایی در بازار شناخته میشوند. تنها تفاوت بین زنجیر های اروپایی با مدل های آمریکایی اندازه و سایز آنهاست. زنجیر های اروپایی دقیقا مانند زنجیر های آمریکایی در تنوع زیادی تولید میشوند. زنجیر های اورپایی در سایز های 08 و 10 و 12 و 16 و 72 قابل تهیه هستند.

  • سایر انواع زنجیر ها

زنجیر ها از لحاظ جنس مواد تشکیل دهنده نیز در انواع مختلفی قابل تهیه هستند. زنجیر ها در رایج ترین مدل از استیل نگیر میباشد. در صنعت برای افزایش عمر زنجیر های مورد استفاده در سیستم انتقال قدرت از روکش گالوانیزه استفاده میشود .برخی از زنجیر های پر استفاده در بازار عبارت اند از زنجیر های تفلونی، زنجیر ضد آب، زنجیر پایه بلند، 

صنایع استفاده کننده از زنجیر

در هر نقطه از سیستم که نیازمند انتقال قدرت با دقت بالا نیاز باشد، ناچار به استفاده از زنجیر هستیم. دلیل آن دقت بسیار بالای این قطعه در انتقال قدرت و همچنین عمر مفید بالای آن در مقایسه با تسمه های لاستیکی میباشد. بر صنایع مختلفی فولاد و کارخانجات ریخته گری، صنایع سیمان، صنعت نفت و پالایشگاه، کشاورزی ، ماشین آلات راهسازی و سیستم های انتقال مواد و... از زنجیر ها استفاده میشود.

مزیت و عیوب استفاده از زنجیر چیست؟

استفاده از زنجیر در سیستم انتقال قدرت از مزیت های بسیار زیادی برخوردار است برای مثال در صورت استفاده از زنجیر 

بیشتر

زنجیر 

( 3 محصول وجود دارد )