تسمه نقاله

تسمه نقاله ها مهم ترین بخش یک سیستم نوارنقاله ای هستند که وظیفه انتقال نیرو از الکتروموتور را برعهده دارند.

تسمه نقاله ها که برروی شاسی دستگاه نصب می شوند با گردش خود مواد را انتقال می دهند. به دلیل بالا بودن تنوع مواد و کاربردهای فراوان نوارنقاله ها 

به همین دلیل تسمه نقاله ها در انواع مختلفی در صنعت در دسترس هستند. بهتر است که برای هر کاربردی ...

تسمه نقاله ها مهم ترین بخش یک سیستم نوارنقاله ای هستند که وظیفه انتقال نیرو از الکتروموتور را برعهده دارند.

تسمه نقاله ها که برروی شاسی دستگاه نصب می شوند با گردش خود مواد را انتقال می دهند. به دلیل بالا بودن تنوع مواد و کاربردهای فراوان نوارنقاله ها 

به همین دلیل تسمه نقاله ها در انواع مختلفی در صنعت در دسترس هستند. بهتر است که برای هر کاربردی از تسمه مخصوص به خود استفاده کنیم.

انواع تسمه نقاله ها 

-تسمه نقاله لاستیکی

-تسمه نقاله پی وی سی

-تسمه نقاله مدولار

-تسمه نقاله pu

تسمه توری

تسمه نقاله

انتقال محصولات از کارگاه به درون ماشین های بارگیری  و نیز به طور برعکس انتقال محصولات از درون کامیون به داخل انبار به عنوان تخلیه همگی از 

دستگاه های نوارنقاله استفاده می کنند که مهم ترین جزء این سیستم ، تسمه نقاله ها می باشد. 

فروشگاه صنعتگری در بین محص.لات خود به فروش و عرضه انواع این تسمه نقاله ها می پردازد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم .

تسمه نقاله های لاستیکی :

نوع لاستیکی این محصول پرکاربردترین نوع تسمه در بین انواع مختلف آن ها می باشد. نوارنقاله لاستیکی به دلیل سازگاری بالایی که در مقابل 

انواع شرایط هوایی و محیطی دارد و نیز با توجه به مقاومتی که دارد در بین سیستم های انتقال قدرت از محبوبیت بالایی برخوردار است.

برخی مواد که دارای خاصیت خورندگی می باشند برای جلوگیری از آُیب دیدن تسمه از نوع لاستیکی استفاده می کنند که خاصیت ضد سایشی دارد.

تسمه نقاله پی وی سی :

در صنایع تولید مواد غذایی و نیز تولید مواد دارویی که هر دو از اهمیت تولیدی بالایی برخوردار است برای انتقال آن ها نیازمند نوعی از تسمه است که

ضمن انتقال تغییر خاصیت نداده و با مواد واکنش ندهد . پی وی سی بهترین انتخاب برای این مواد می باشد چرا که سازگاری بالایی با مواد غذایی دارد

و در حین انتقال تغییر ماهیت نمی دهد.

تسمه  توری :

حال نوبت موادی می باشد که از درجه حرارتی بالایی برخوردار هستند و برای انتقال خود نیازمند نوعی از تسمه ها می باشند که در ضمن انجام عمل انتقال

مذاب نشده و آسیب نبینند. در تسمه های توری به دلیل استفاده از مفتول های آهنی و ... برای بافت آن ها ، این نوع تسمه در مقابل هر نوع دمای زیاد 

همچون دمای پخت کوره و ..مقاوم بوده و به هیچ وجه آسیب نمی بیند و مذاب نمی شود.

تسمه نقاله مدولار :

این نوع از تسمه نیز مانند پی وی سی در صنایع غذایی و دارویی و نیز شست و شوی سبزیجات و میوه جات به کار گرفته می شود که خاصیت ضد اسیدی 

و ضد خوردگی دارد و در برابر خاصیت های مواد مختلف بسیار مقاوم می باشد. قیمت این تسمه در مقایسه با نوع پی ئوی سی بالا می باشد ولی علاوه بر

بالا بودن طول عمر این تسمه ها از مقاومت بیشتری هم برخوردار هستند.

بیشتر

تسمه نقاله 

( 13 محصول وجود دارد )

زیرشاخه ها

 • تسمه نقاله pvc

  تسمه نقاله پی وی سی - تسمه PVC - آشنایی با تسمه نقاله پی وی سی:

  تسمه نقاله پی وی سی بطور عمده در ماشین آلات و دستگاه های صنایع غذایی ، آرایشی، بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار میگرد.و جزء پرمصرف ترین تسمه ها در کشور ما میباشد.

  از دیگر زمینه های مود استفاده از تسمه pvc در بین مشتریان در نقاله های خطوط مونتاژ ، تولید، فرودگاهی و فروشگاهی و غیره می باشد.

  ساختار تسمه نقاله pvc:

  تسمه نقاله پی وی سی تشکیل یافته از پی وی سی و نخ های موجود در ساختار و ساختمان تسمه نقاله می باشد.که جهت استحکام بیشتر تسمه نقاله هست، که بعنوان اساس و استحکام در عرض و طول نوار نقاله عمل کرده و مقاومت تسمه را افزایش می دهد.

  بطور عمده نخ های موجود در ساختار تسمه پی وی سی از جنس الیاف پلی استر، کتان و یا ترکیبی از این دو الیاف می باشد.

  طول یا متراژ تسمه نقاله پی وی سی:

  بطور رایج رول های تسمه پی وی سی 100 متری می باشند،که نسبت به سفارش مشتری برش و ارسال می گردد.

  عرض یا پهنای تسمه pvc:

  تسمه نقاله پی وی سی(pvc conveyor belt) معمولا در عرض های استاندارد نظیر 10، 20، 30  تا 300 سانتی متر موجود بوده و در عرض های غیر استاندارد نیز طبق سفارش مشتریان برش داده و آماده ارسال می گردد.

  قابل ذکر می باشدکه تسمه پی وی سی تا عرض 300 سانتی متر هیچ محدودیتی جهت سفارش تسمه وجود ندارد.

  رنگ تسمه نقاله pvc:

  تسمه پی وی سی

  تسمه نقاله های پی وی سی معمولا در رنگ های سبز، آبی، سفید و مشکی در کشور ما موجود می باشند،که رنگ سبز و مشکی این تسمه پی وی سی معمولا در کارهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، و همچنین رنگ سفید و آبی این تسمه نقاله در صنایع غذایی و دارویی و بهداشتی کاربرد فراوانی داشته و لازم به یادآوری می باشد که این تسمه از نظر بهداشت و ارگان های مربوط به صنعت فود و مواد غذایی مورد تایید می باشد.

  ضخامت تسمه pvc:

  تسمه نقاله پی وی سی معمولا در ضخامت های یک، دو، سه، پنج، شش و هشت میلیمتر موجود میباشد که نسبت به سفارش مشتریان عزیز قابل عرضه و ارسال می باشد.

  ضخامت تسمه نقاله ها بطور کثیر نسبت به زمینه کاری و مواد و محصولات قابل انتقال در سیستم های انتقال تعیین می گردد.

  جهت کسب مشاوره رایگان در زمینه تعیین ضخامت تسمه نقاله و مناسب ترین تسمه نقاله نسبت به زمینه کاری خود می توانید با کارشناسان واحد فروش ما در تماس باشید.

  سایدوال و پله های تسمه نقاله پی وی سی:

  تسمه pvc با سایدوال و پله

  سایدوال(دیواره) و پله (تیغه) تسمه پی وی سی معمولا تا ارتفاع 8 سانتی متر بیشترین کاربرد ومصرف را در انتقال موادفله، پودری، گرانولی ، شیمیایی و غیره داشته و در سیستم های انتقال و کانوایر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  اتصال این دو محصول (سایدوال و پله) به دو روش اتصال جوشی(فینگر) توسط دستگاه های پخت و آپارات مخصوص و یا اتصال از طریق چسب ها صنعتی مخصوص به نام PU33 ایرانی یا سایر برند های آلمانی اتصال و چسبیده می شوند،که این چسب نیز در فروشگاه صنعتگری موجود و قابل ارسال و عرضه می باشد.

  اتصال یا آپارات تسمه pvc:

  آپارات تسمه پی وی سی

  اتصال تسمه پی وی سی نیز همانند اتصال و آپارات سایدوال و پله به دو روش اتصال جوشی (فینگر)و یا اتصال از طریق چسب PU33 انجام می گیرد که بطور رایج اتصال جوشی یا فینگر در  بیشتر زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که اتصال فینگری استحکام و طول عمر بیشتر دارد.

  اتصال تسمه پی وی سی با چنگ های سوزنی:

  در مواردی که امکان رکلاژ یا تنظیم درام نقاله جهت تنظیم و یا تعویض تسمه نقاله وجود ندارد و تسمه بعد از اتمام عمر و خراب شدن باید تعویض گردد،از چنگ های سوزنی آلمانی یا چینی جهت تسمه به همدیگر استفاده می کنند که این روش هم در بین مشتریان نیز جاری و مورد استفاده قرار می گیرد.

  لازم به توصیه می باشد که نصب و اتصال چنگ های سوزنی تسمه پی وی سی باید توسط افراد ماهر صورت گیرد چراکه بعد جایگذاری تسمه برروی دستگاه دو لبه تسمه برابر نخواهد بود در نتیجه تسمه به طرفین کشیده خواهدشد.

  لازم به یادآوری می باشد که مجموعه تکنسین فروشگاه صنعتگری خدمات آپارات یا اتصال تسمه نقاله و چنگ های سوزنی را با هزینه ناچیز بصورت کاملا تخصصی برای شما در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهند.

  دیگر موارد قابل بررسی در مورد تسمه نوار نقاله پی وی سی :

  تسمه نقاله پی وی سی با سایدوال

  از دیگر موضوعات قابل پردازش در مورد تسمه های پی وی سی به خاصیت آنتی استاتیک( ضد جرقه بودن)این تسمه ها میتوان اشاره کرد که بیشتر در صنعت الکتریک و مونتاژ قطعات این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، در لایه ها و تاروپود این تسمه از سیم های مخصوص استفاده گردیده که ضد جرقه و آتش می باشد.

  از دیگر موارد قابل بررسی در مورد تسمه های پی وی سی به پشت شطرنجی یا پشت پلی استر یا پشت پلی آمید و پشت پنبه بودن این تسمه میتوان اشاره کرد که هر کدام در صنعت خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

  همچنین به پشت یا جلو تسمه نقاله های پی وی سی راهنما هایی متصل میکنند که در پنج مدل با اندازه متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد،این راهنما های تسمه معمولا در عرض های بزرگ و بالاتر از 100 سانت استفاده میشود تا از کشیدن تسمه به طرفین جلوگیری نماید.

  همچنین عملیات دیگری که برروی تسمه های پی وی سی انجام میدهند پانچ آنها میباشد که در زمینه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

  معرفی چسب پی یو33 جهت آپارات تسمه پی وی سی:

  چسب پی یو 33

  این محصول ساخت شرکت پارس از برند های معروف ایرانی میباشد که نمونه های خارجی آن نیز در بازار وجود دارد.

  این چسب بر پایه حلال های قدرتمند و بسیار قوی تهیه و ساخت گردیده که این چسب بر اساس پلی اوره تان (PU) می باشد که در صنعت کفش کاربرد فراوانی داشته و همچنین جهت اتصال تسمه PVC، تسمه PU و ای بی اس(ABS)و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.

  از مزایا و ویژگی های بخصوص این چسب به چسبندگی فوق العاده آن میتوان اشاره کرد.

  این محصول در حلب های 13 کیلوگرمی،3 کیلوگرمی(6 عدد در هر بسته)و یا قوطی 750گرمی (2عدد در هر بسته)بسته بندی می گردد.

 • تسمه نقاله توری

  تسمه توری-تسمه توری فلزی-توری نوار نقاله-تسمه نقاله فلزی-توری سازی

  آشنایی بیشتر با تسمه توری فلزی:

  تسمه توری

  در صنعت برای تولید کلیه محصولات نیاز به نوار نقاله و تسمه نقاله و نیاز ضروری و مبرم به مکانیزه بودن میباشد، اما در بعضی از شرایط و پروسه های کاری نیاز می باشد که دستگاه نوار نقاله و تسمه آن در معرض و مجاورت حرارت مستقیم قرار گیرند، که در این شرایط تسمه نقاله باید به نحوی انتخاب شود که سازگار با پروسه کاری شما باشد، که تسمه توری فلزی بهترین نوع تسمه برای دماهای مستقیم بالاتر از 50 درجه تا 350 درجه سانتی گراد می باشد.

  مقاومت این محصول در برابر دماهای بیشتر و مستقیم در بین مشتریان معروف به تسمه نقاله نسوز کرده است.

  ساختار و چگونگی تشکیل تسمه فلزی یا توری نقاله فلزی:

  توری نقاله فلزی

  از بافت و مارپیچ کردن سیم های مفتول و استفاده از ستون های مستحکم در داخل هر ردیف جهت استحکام بیشتر تسمه نقاله ،محصولی تولید میشود که و طول و عرض آن طبق سفارش مشتریان میباشد و همچنین جنس این سیم مفتول ها از آهن سیاه( ST37 )، گلوانیزه ویا استیل بافت و تولید می شود.

  زمینه و موارد استفاده از توری نقاله فلزی:

  تسمه توری استیل

  از این تسمه نقاله بطور رایج در خطوط تولید صنایع غذایی، برای تفت دادن خشکبار و آجیل و همچنین خشک کردن صنایع غذایی (مانند: نان باگت، کلوچه، بیسکویت و...)و همچنین جهت شستشو و آبکشی مواد پروتئینی و گوشتی، و در زمینه های صنعتی در کارخانجات تولید شیشه و قطعات الکترونیکی و لحیم کاری و سایر زمینه های صنعتی از تسمه توری استفاده می کنند.

  موارد و نکات حائز اهمیت در انتخاب توری نقاله فلزی:

  نوار نقاله خشک کن با تسمه توری

  از نکات حائز اهمیت در انتخاب توری نقاله فلزی یا تسمه توری مش یا همان سایز چشمی و گام تسمه توری می باشد، که نسبت به مواد و محصولات انتقالی این موارد تعیین می گردد.

  توری نقاله های فلزی نسبت به کاربرد و زمینه های کاری مختلف از لحاظ بافت به چند دسته تقسیم می شوند:

  1- تسمه توری یک لایه بافت

  2-تسمه توری دوبل بافت

  3-تسمه توری سه لایه بافت

  شکل ظاهری تسمه نقاله توری فلزی:

  معمولا این محصول در اشکال مختلفی به شرح ذیل بافته و طی 3 یا 4 روزکاری آماده ارسال می گردد.

  انواع تسمه توری

  1-تسمه توری هفتی و هشتی( زیگزال)

  2-تسمه توری کبریتی یا حصیری یا اینروبر

  3-تسمه توری لوزی یا مربع

  4-توری های فرپیتزا پزی

  5-توری فلزی با عرض مختلف با تسمه فلزی بجای مفتول سیمی

  ضخامت مفتول تسمه توری فلزی:

  بطور رایج مفتول هایی با ضخامت یک میل، 1.20میلی متر،1.5 میلی متر، 2میلی متر، 2.5 میلی متر و 3میلی متر در کشور ما مصرف بیشتری داشته که اغلب در پروسه های کاری معدود از ضخامت های بیشتر هم استفاده میگردد.

  در ساخت اکثر تسمه های توری از مفتول ضخامت 1.5 تا 3 میل استفاده می کنند.

  دمای قابل تحمل تسمه های توری فلزی:

  طبق استاندارد و تجارب بدست آمده مفتول های آهنی و گالوانیزه حداکثر 90 تا 120درجه سانتی گراد قابلیت تحمل حرارت مستقیم را دارا می باشند.

  ولی مفتول استیل با قابلیت تحمل دمای مستقیم از 300 تا 350 درجه سانتی گراد بیشترین کاربرد را در بسیاری از صنایع داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

  سایر متعلقات تسمه توری فلزی:

  از متعلقات توری نقاله فلزی میتوان به زنجیرهای صنعتی هالوپین اشاره کرد که در سایزهای مختلف به کنار تسمه های توری مونتاژ میشوند که در نقاله هایی با طول و عرض زیاد تسمه به طرفین کشیده نشود.

  و ازدیگر متعلقات توری نقاله فلزی به چرخ دنده های مخصوص تسمه توری های کبریتی یا مستطیل شکل میتوان اشاره کرد که برروی یک شافت سوار شده و کار درام را انجام می دهند.

  اتصال تسمه توری:

  جهت اتصال تسمه توری فلزی به همدیگر از مفتول هایی که تسمه از آن حاصل شده استفاده می کنند بطوریکه با اتصال زیگرال و فروبردن در داخل همدیگر و قراردادن مفتول در لولای زیگزالی تسمه بهم اتصال و آپارات می شود.

  لازم به یادآوری است که کیفیت تسمه ها علاه بر جنس مفتول ، مارپیچ و بافت به چگونگی جوش دادن کناره های تسمه میباشد که تضمین کننده و بهبود دهنده طول عمر تسمه نقاله می باشد و باید جوشکاری بصورت آرگون و خیلی ظریف باشد.

  بسته بندی محصول:

  مجموعه تکنسین فروشگاه صنعتگری بعد از اتمام بافت تسمه ، محصول را در بوسیله نایلون های حباب دار بسته بندی میکنند تا در حین انتقال و حمل ونقل چشمی های تسمه دچار آسیب وخرابی نشود.

 • تسمه نقاله لاستیکی

  تسمه نقاله لاستیکی

  تسمه نقاله های لاستیکی که متنوع ترین و پرکاربرد ترین  نوع نوارهای نقاله در صنعت  می باشند به طور گسترده ای در عرض های مختلفی در فروشگاه صنعتگری عرضه می شوند.

  همه انواع تسمه ها در عرض ها و ضخامت های مختلفی قابل دسترس هستند که در این بین  تسمه لاستیکی بیشترین تنوع ابعادی و ضخامتی دارد.

  در صنایعی که مواد سخت و خطرناک مورد استفاده قرار می گیرند برای انتقال و جابه جایی آن ها نیازمند نوارنقاله ای با مقاومت بسیار بالا می باشد که نوع لاستیکی به کار می آید.

   

  انواع تسمه نقاله های لاستیکی :

  - ساده منجید دار

  - ضد دما

  - ضد سایش

  -آج دار

  - سایدبار

  - ضد اسیدی

  تسمه نقاله ها برروی دستگاه های نوارنقاله به شکل حلقه بسته به کار گرفته می شوند که به همین منظور باید دو سر تسمه نقاله به یکدیگر چسبانده شده و به عبارتی 

  آپارات گردد. آپارات تسمه نقاله ها به دو شکل صورت می گیرد که در این بین کم هزینه ترین شکل آپارات به صورت سرد می باشد که توسط چسب آپارات انجام می شود.

  تسمه های لاستیکی نیز به نوع آپارات سرد سریع تر واکنش داده و به راحتی به یکدیگر چسبانده می شوند.

  ضد دما :

  در مواردی مواد سخت علاوه بر سختی دارای حرارت بالایی هستند که لازم است حتما از تسمه نوع لاستیکی استفاده شود ، برای مثال در معادن سنگ از این نوع تسمه نقاله 

  استفاده می شود که علاوه بر مقاوم بودن در برابر سختی در مقابل دما نیز بسیار مقاوم می باشند و دچار آُیب دیدگی نمی شوند.

  ضد سایش :

  در مواردی که مواد قابل حمل شونده دارای خاصیت خورندگی باشد از نوعی تسمه نقاله استفاده می شود که در برابر این ساییدگی مقاوم بوده و آسیب نبیند ، به همین دلیل 

  در مواردی به این شکل از تسمه نقاله های لاستیکی ضد سایش استفاده می کنند.

  ساده منجید دار :

  نوع دیگری نیز از این تسمه ها موجود می باشند که در اکثر صنایع استفاده می شوند و به شکل ساده رایج می باشند.  در بین لایه های این تسمه از منجیدهایی استفاده شده است

  که مقاومت تسمه را چندین برابر افزایش می دهد و در ضخامت های مختلفی موجود می باشد .

  سایدبار :

  زمانی که برای انتقال مواد فله یا میوه جات و سبزیجات از تسمه نقاله های لاستیکی استفاده می کنیم ، برای جلوگیری از ریزش مواد به اطراف سیستم انتقال و

  نیز حرکت در یک محور و جهت از سایدبار ها استفاده می کنند که همچون دیواری از جنس لاستیک در کنار تسمه به شکل پلیسه شده به کار گرفته می شوند.

  آج دار :

  به هنگامی که برروی تسمه ها آج هایی از جنس خود تسمه قرار دهیم به آن نوع در این صورت تسمه نقاله آج دار گوییم. مواد پودری چون به هنگام انتقال از روی تسمه 

  سر خورده و به زمین می ریزند به همین دلیل از آج ها به عنوان مانع هایی برای جلوگیری از این کار استفاده می شود.

  انواع دیگری از تسمه نقاله های لاستیکی وجود دارد که در کاربردهای مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرد و هر یک کارایی های خاص به خود را دارند.

  به دلیل همین تنوع بالا نیز در بیشتر موارد از این نوع نوار برای انتقال و جابه جایی مواد استفاده می کنند.

 • تسمه نقاله اسپیرال

  تسمه نقاله اسپیرال

  تسمه نقاله اسپیرال یکی دیگر از سایر انواع نوارهای نقاله در صنعت می باشد که بیشترین کاربرد را در بخش صنعت ساخت و تولید 

  سیستم های انتقال دارد. این تسمه از جنس پلاستیک بوده و به طور استاندارد در ضخامت ها و ابعاد متفاوتی تولید می شود.

  از جمله ویژگی های بارزی که می توان از این نوار نام برد ، خاصیت مدوربودن آن ها می باشد. به عبارتی دیگر این نوع از تسمه ها

  قابلیت چرخش دارند و می توانند در هر زاویه ای برروی شاسی به حرکت درآیند و مواد را انتقال دهند.

  معمولا از این نوع نوارها برای انتقال موادغذایی استفاده می شود ، چراکه سازگار با مواد بوده و در برابر دمای حرارت بلا مقاوم می باشد

  و نیز برای اتصال دو سر آن به یکدیگر از پین استفاده می شود که این پین ها می توانند به صورت پلاستیکی و یا استیل باشند.

  در تصویر زیر نمونه ای از کاربرد این نوار را مشاهده می نمایید :

  تسمه نقاله اسپیرال

  درواقع این چنین می توان بیان کرد که میزان حداقل ترین شعاع داخلی که توسط ای تسمه می توان ایجاد کرد به اندازه ی دو برابر

  عرض تسمه می باشد و نیز اندازه ی شعاع خارجی که توسط آن ایجاد می شود به صورت 3 برابر اندازه ی عرض تسمه می باشد.

  منعطف ترین نوع نقاله در این صنعت اسپیرال ها می باشند که دارای خاصیت ضد اسیدی نیز می باشند و در برابر هرگونه مواد اسیدی

  بسیار مقاوم و آسیب ناپذیر می باشند.این نوع از تسمه در دو ضخامت یک اینچ و دو اینچ به صورت سوراخ دار به تولید می رسد.

  نمونه از تسمه اسپیرال که به صورت مدور درآمده در تصویر برایتان به ارمغان آورده ایم :

  تسمه اسپیرال