فولی

فولی چیست؟ پولی چیست؟

فولی یا PULLEY یکی از قسمت های بسیار مهم در سیستم های انتقال قدرت است. این ابزار وظیفه انتقال قدرت ایجاد شده توسط یک موتور را به وسیله یک تسمه به سایر قسمت های سیستم را دارد. فولی یک وسیله جانبی برای انتقال نیرو برای بین چند شافت است. فولی ها در انواع و اقسام مختلفی در بازار موجود هستند. باید تهیه کنندگان باتوجه نیاز خود با...

فولی چیست؟ پولی چیست؟

فولی یا PULLEY یکی از قسمت های بسیار مهم در سیستم های انتقال قدرت است. این ابزار وظیفه انتقال قدرت ایجاد شده توسط یک موتور را به وسیله یک تسمه به سایر قسمت های سیستم را دارد. فولی یک وسیله جانبی برای انتقال نیرو برای بین چند شافت است. فولی ها در انواع و اقسام مختلفی در بازار موجود هستند. باید تهیه کنندگان باتوجه نیاز خود باید مورد مناسب را انتخاب و استفاده نمایند.

       

انواع مختلف فولی ها

قطعه فولی در انواع مختلفی موجود هستند. سه مورد از پر کاربرد ترین نوع فولی ها مدل های : سنکرون، ساده و هرزگرد هستند. 

مدل سنکرون : این مدل از فولی ها دارای دندانه هایی در اطراف خود هستند که با هدر رفت انرژی کمتری فعالیت میکنند. از این فولی ها با نام فولی تایمینگ یاد میشود. این مدل از فولی ها از لحاظ راندمان کاری نسبت به سایر مدل ها دارای امتیاز بیشتری هستند.

مدل هرزگرد: این مدل از فولی ها بر اساس نام خود هرزگرد هستند و وظیفه آنها نگهداری تسمه های انتقال نیرو در مسیر خود هستند. وجود این نوع فولی ها از خارج شدن تسمه از مسیر خود جلوگیری میکنند.

فولی ساده : فولی ساده رایج ترین نوع فولی در بازار است و وظیفه آن نگهداری تسمه انتقال نیرو در مسیر و همچنین انتقال نیرو از شافت موتور به تسمه برای چرخاندن آن است.

    

کاربرد فولی چیست؟

همانطور که گفته شد فولی جز اجزاء اصلی در سیستم های انتقال نیرو میباشد. این ابزار جز کلیدی ترین قطعه ها در انتقال دادن نیروی مکانیکی تولید شده توسط یک موتور به قسمت ها مختلف سیستم است. برای درک بهتر وظیفه فولی سیستم های پمپ باد را در نظر بگیرید که نیروی مکانیکی ایجاد شده به وسیله موتور الکتریکی را به کمک تسمه به کمپرسور باد انتقال میدهد. فولی ها جهت تغییر مسیر و افزایش نیروی اعمال شده به یک بار استفاده میشوند. نتیجه استفاده از فولی صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. فولی به سه صورت ثابت، متحرم و ترکیبی از هر دو مدل میباشد. فولی های تایمینگ در سیستم های انتقال قدرت مورد استفاده قرار میگیرد.

راهنمای خرید فولی

نیازمندان به قطعه فولی قبل از اقدام تهیه فولی اگر اطلاعات دقیقی از سیستم ندارند باید با یک متخصص در این زمینه مشاوره بگیرند تا بتوانند بهترین انتخاب را کرده باشند.

بیشتر

فولی 

( یک محصول وجود دارد. )